top of page

Chcesz cieszyć się własnym uśmiechem przez długie lata? Uważaj na parodontozę!

Wiedza społeczeństwa na temat paradontozy i pierwszych jej objawów wciąż jest niewielka. Pacjenci często lekceważą pierwsze oznaki problemu, ponieważ we wczesnym stadium choroby nie są specyficzne. Uwagę powinno zwracać:

  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania

  • obrzęk i rozpulchnienie dziąseł

  • nieprzyjemny zapach z ust

  • obnażenie szyjek zębów i związana z tym nadwrażliwość

  • wydłużony wygląd zęba

  • ruchomość zębaPozostawiony bez leczenia stan zapalny dziąseł może objąć kolejne, głębsze warstwy przyzębia np. ozębną czy kości wyrostka zębodołowego i przeobrazić się w paradontozę. Według WHO, ciężka choroba przyzębia, która może prowadzić do utraty zębów, występuje u 15-20% dorosłych, zaś na całym świecie około 30% osób w wieku 65-74 lat nie ma naturalnych zębów. Konsekwencje nieleczonych chorób dziąseł, czyli utrata zębów, to problem estetyczny, który obniża samoakceptację, ale przede wszystkim funkcjonalny, który przekłada się na problemy z przeżuwaniem, zaburzenia mowy czy kłopoty z układem pokarmowym.

Mitem jest opinia, że choroby dziąseł są nieuleczalne - gdy pacjent zgłasza się zbyt późno, a choroba jest już zaawansowana, leczenie staje się skomplikowane i jego czas się wydłuża. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa! Dzięki temu szansa na zachowanie własnych zębów na długie lata drastycznie wzrasta.Źródło: Puls Medycyny


Comentários


bottom of page