top of page

MIKROCHIRURGIA ENDODONTYCZNA - RESEKCJA KORZENIA

Start / Mikrochirurgia

Czym jest mikrochirurgia endodontyczna?

Mikrochirurgia endodontyczna - resekcja wierzchołka korzenia zęba - to zabieg który pozwala na leczenie zębów, dla których konwencjonalne metody okazały się nieskuteczne. Zastosowanie mikroskopu i specjalistycznego sprzętu pozwala na ratowanie zębów skazywanych na usunięcie.

Resekcja korzenia zęba polega na odcięciu samego jego wierzchołka i jednoczesnym oczyszczeniu otaczającej go kości z wszelkich zmian chorobowych i stanów zapalnych.

Wskazania do zabiegu

  • Zapalne zmiany okołowierzchołkowe, torbiele nieustępujące po leczeniu kanałowym

  • Przewlekłe dolegliwości bólowe zębów leczonych kanałowo

  • Trudności w przeprowadzeniu konwencjonalnego leczenia endodontycznego takie jak: perforacje, złamane narzędzia, stopnie

  • Nietypowa anatomia zęba, mocno zakrzywione kanały, obliteracje

  • Obecność odbudów protetycznych: korony, wkłady koronowo-korzeniowe

  • Niepowodzenie poprzedniego zabiegu chirurgicznego wykonanego według przestarzałych procedur

Przebieg zabiegu

​Zabieg mikrochirurgii endodontycznej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz odsłania kość przez płat dziąsłowy lub wykonuje tzw. mikrodostęp przez pionowe nacięcie. Po uprzedniej analizie tomografii możliwa jest dokładna lokalizacja zmian zapalnych i ich usunięcie wraz z wierzchołkiem korzenia (min. 3mm). Następnie kanał jest wstecznie opracowywany specjalnymi końcówkami ultradźwiękowymi i wypełniany biozgodnym materiałem MTA. Zakładane są szwy, które zdejmowane są po około pięciu dniach. 

Tradycyjna resekcja korzenia a mikrochirurgia endodontyczna

Tradycyjna resekcja wierzchołka korzenia wykonywana bez powiększenia mikroskopu z opracowaniem kanału okr​ągłym wiertłem i wstecznym wypełnieniem amalgamatem zapewnia sukces leczenia w około 60% przypadków. Często jednak zabieg ogranicza się do wyłuszczenia torbieli i odcięcia wierzchołka bez wstecznego wypełnienia co znacząco pogarsza rokowanie. 

Nowoczesna mikrochirurgia endodontyczna wykonywana pod mikroskopem umożliwia precyzyjną lokalizację zmian zapalnych, minimalnie inwazyjny dostęp do nich i skuteczne opracowanie i wypełnienie całej sieci kanałowej biozgodnym materiałem MTA.

Odsetek sukcesu takich zabiegów to ok. 94%.

Lekarz zajmujący się mikrochirurgią endodontyczną

Idar Giedgafow Endodonta Warszawa

IDAR GIEDGAFOW

LEKARZ DENTYSTA

bottom of page