top of page

Protetyka

Odbudowa zębów po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe bywa przykrą koniecznością, aby przywrócić zdrowie jamie ustnej. Nie pozostaje jednak obojętne dla strukturalnej integralności zęba. Stworzenie dostępu do kanałów korzeniowych wymaga bowiem usunięcia także zdrowych tkanek twardych. Istnienie rozległych ubytków lub wypełnień dodatkowo pogarsza rokowanie.

 

Dla przykładu utrata jednej ze ścian stycznych w trzonowcu leczonym kanałowo zmniejsza jego wytrzymałość o około 18%, a utrata obu już o prawie 50%. Jest to powód, dla którego dość często dochodzi do pęknięć i złamań zębów leczonych kanałowo, zwłaszcza kiedy pozostawione ściany nie mają wystarczającej grubości. Jeśli linia złamania przebiega ponad dziąsłem, zazwyczaj możliwe jest wykonanie ponownej, rozleglejszej odbudowy, jeśli jednak sięga korzenia, zwykle kończy się to usunięciem zęba.

naklad.jpg

Dawniej zęby leczone kanałowo zabezpieczano koronami na wkładach koronowo- korzeniowych. Obecnie możliwa jest oszczędniejsza preparacja zęba i wykonanie nakładu, czyli odbudowy obejmującej guzki zęba oraz utracone wcześniej ściany. Takie leczenia odtwarza integralność tkanek i przywraca wytrzymałość zęba do 92% w stosunku do zęba zdrowego.

naklad2.jpg

Złamania to nie jedyne ryzyko związanie z niewłaściwą odbudową zęba. Podczas działania sił zgryzowych może dochodzić do rozszczelniania się wypełnień, a więc powstawania mikroprzecieku bakteryjnego. Skutkiem tego mogą być zapalenia dziąseł oraz
konieczność ponownego leczenia kanałowego, jeśli bakterie dotrą do kanałów korzeniowych. Sukces leczenia kanałowego bez szczelnej odbudowy spada z 90 do 18%.

Czy warto więc w ogóle leczyć kanałowo zęby, skoro wymagają tyle pracy? Pacjenci niekiedy pytają, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby usunięcie zęba, a następnie wstawienie implantu. Warto podkreślić, że korzenie i utrzymujące je w kości tkanki to bardzo wyrafinowane i złożone struktury przekazujące informacje o sile z jaką łączymy zęby, o konsystencji pokarmu, ostrzegające, gdy nagryzamy nagle na coś twardego. Implanty to jedynie protezy tkwiące sztywno w kości, będące często koniecznością, nie powinny być jednak leczeniem z wyboru. Warto podjąć próbę przedłużenia życia nawet mocno zniszczonego zęba, implant nie ucieknie, bo jest przykręcony ;)

bottom of page