top of page

Protetyka

Odbudowa zębów po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe bywa przykrą koniecznością, aby przywrócić zdrowie jamie ustnej. Nie pozostaje jednak obojętne dla strukturalnej integralności zęba. Stworzenie dostępu do kanałów korzeniowych wymaga bowiem usunięcia także zdrowych tkanek twardych. Istnienie rozległych ubytków lub wypełnień dodatkowo pogarsza rokowanie.

 

Dla przykładu utrata jednej ze ścian stycznych w trzonowcu leczonym kanałowo zmniejsza jego wytrzymałość o około 18%, a utrata obu już o prawie 50%. Jest to powód, dla którego dość często dochodzi do pęknięć i złamań zębów leczonych kanałowo, zwłaszcza kiedy pozostawione ściany nie mają wystarczającej grubości. Jeśli linia złamania przebiega ponad dziąsłem, zazwyczaj możliwe jest wykonanie ponownej, rozleglejszej odbudowy, jeśli jednak sięga korzenia, zwykle kończy się to usunięciem zęba.

Nakład

Dawniej zęby leczone kanałowo zabezpieczano koronami na wkładach koronowo- korzeniowych. Obecnie możliwa jest oszczędniejsza preparacja zęba i wykonanie nakładu, czyli odbudowy obejmującej guzki zęba oraz utracone wcześniej ściany. Takie leczenia odtwarza integralność tkanek i przywraca wytrzymałość zęba do 92% w stosunku do zęba zdrowego.

Nakład
bottom of page